Laboratoř zabezpečuje úkoly spojené s objektivizací aktuálního fyziologického stavu sportovců, případně příslušníků AČR. K tomu využívá funkčních vyšetření – zátěžové diagnostiky. Zátěžové testy slouží k monitorování fyziologické odezvy organismu na zatížení a jeho adaptaci na něj. Na základě analýzy zjištěných výsledků navrhuje postupy k optimalizaci výkonnosti sportovců, především pomocí úprav tréninku. Výsledky zátěžových testů mohou predikovat potřebu detailnějších specializovaných vyšetření, např. z pohledu biochemie, dietologie či sportovní psychologie. Ve spolupráci s příslušnou laboratoří pak má sportovec k dispozici rozsáhlý a především úzce propojený okruh specialistů.
Podobný přístup jako k vrcholovým sportovcům poskytuje fyziologická laboratoř i příslušníkům AČR. Schopnost zvládat náročné fyzické zatížení a adaptovat na něj organismus pomocí systematické přípravy je základním předpokladem pro plnění úkolů, požadovaných od příslušníků elitních vojenských jednotek. Existuje zde rovněž úzká souvislost mezi vykonáváním specifické vojenské činnosti a jejím vlivem na zdraví jedince.
Zde může fyziologická laboratoř na základě profesní specializace připravit zátěžový test či přímo postavit baterii testů, které mohou sloužit k pravidelnému testování jak obecné kondice, tak konkrétních funkčních parametrů.
Zátěžová diagnostika slouží k několika základním účelům:
Diagnostika je proveditelná v laboratorním prostředí, stejně jako v terénních podmínkách. Hlavní přínos laboratorního testování je ve standardizovaném prostředí a za neměnných podmínek, oproštěných od vlivů okolního prostředí. V laboratorních podmínkách je samozřejmostí použití trenažerů podle specializace daného sportovce – k dispozici jsou profesionální běžecké pásy, cyklistické trenažery umožňující absolvovat test na vlastním závodním kole, včetně možnosti upnutí všech typů pevných os, speciální trenažery pro vodní sporty – veslování a kanoistiku.
Terénní testování oproti tomu nabízí vyšší specifikum pohybu v daném prostředí.
Za optimální lze považovat kombinaci laboratorních a terénních testů a především cílenou analýzu jejich výsledků, posuzovanou jako komplex dat konkrétního jedince v časové ose.
Testy a testové baterie
Neexistuje jediný všeobjímající test. Vždy je třeba cílit na konkrétní sportovní specializaci se zřetelem ke sportovní historii a věku sportovce s ohledem na očekávaný profit z testu.
Mezi základní fyziologií sledované parametry patří spotřeba kyslíku a tvorba a utilizace laktátu. Tyto parametry s poměrně vysokou mírou objektivity odrážejí metabolické pochody v organismu a umožňují tak posuzovat využívání energetických zdrojů organismu. V souvislosti s podávaným výkonem lze na základě získaných dat interpretovat výsledky sloužící ke zvýšení efektivity tréninkového procesu – nastavení tréninkových pásem, hodnocení výkonu ve sledovaném rozsahu a především upravovat tréninkové parametry s ohledem na aktuální fázi RTC a cíle závodní sezony.
Za nejrozšířenější testy lze považovat:
Kontakt: sekera@casri.cz, tel:. 607 002 076
IČ: 49366378
DIČ: CZ49366378